Dünya'ya En Yakın Dolunay

Selam blog.

Malum, dün gece Ay dolunay evresindeydi. Fakat bu kez onu dünya gündemine oturtan fark, hem Dolunay olup hem de Dünya'ya her zamankinden daha yakın olacak olmasıydı. Ay'ın Dünya'ya yakın olmasına ecnebiler "Super Moon" diyor. Süper Ay yani. Aslında bu olay o kadar da nadir değil, fakat Ay'ın Dünya'ya normalden fazla yaklaştığı bazı dönemler, Ay henüz ilk dördün, hilal ve hatta yeni ay (belirgin olmayan) evresinde olabiliyor. 

İşte 14 Kasım 2016'da bu doğa olayını özel kılan şey, Ay'ın hem Dolunay formunda olup hem Dünya'ya çok yakın olmasıydı. Bunun gibi bir olayın en yakın olarak 2034 yılında tekrar edileceği söyleniyor. O yüzden kıymetliydi yani.

Peki ben ne yaptım? Kameramı, tele lensimi ve tripodu kaptığım gibi Beşiktaş'a gittim. Hesaplarıma göre Ay, karşı kıyıdan yükselecekti. Ben de uygun bir yere sistemi kurup bekledim. Bu fotoğraf, Ay henüz yükselmeye başladığı anda çekildi (biraz crop yaptım):

Fakat sadece fotoğraf çekerek yetinemezdim. Sony a57, time-lapse çekmek için bünyesinde intervalometer barındırmadığı için o işe de giremiyordum (kumanda gerekiyor). Geriye video çekmek kalıyordu. Şansa bakın ki, bizim a57 (ve aslında diğer SLT kameralar a37, 65, 77 vs) video moduna geçince fokal çarpan, 1.5 değil de 1.86 oluyormuş. Ben de dün gece öğrenmiş oldum. Bu demek oluyor ki, benim mütevazi Tamron 300mm lensim, 450mm değil de tastamam 558mm olarak çalışıyor.

Daha fazla uzatmadan videoyu buraya ekliyorum, HD olarak izlemeniz önerilir:

Bakalım bazı sürprizleri görebilecek misiniz? Sürpriz diyorum, çünkü çekerken ben de pek tabi görememiştim.

Bu fotoğrafı ise Ay iyice yükselip kızıl tonlarından kurtulduktan sonra çektim takdir edersiniz ki.

Ehem. Aslında böyle bakınca diğer dolunaylardan farklı görünmüyor, evet. Ama olsundu, Ay her daim güzeldi ve gitmesek de bizimdi. Hem böyle anlar aslında arkadaşlarla görüşmek için fırsat yaratabilir. Biz de Hasat Dolunayı'nda olduğu gibi yine Burak'la buluşup yeteri kadar görüntü kaydettikten sonra Ay'ın şerefine biraz yudumlanıp goygoy yapalım dedik.

Öyle işte.

Yorumlar