Validebağ Korusu ve Direniş Üzerine

Validebağ Korusu, evet ben de kısa süre öncesine kadar varlığından haberdar değildim. Asya yakası ile pek işim olmuyor, olanı da Kadıköy merkezinden öteye gitmiyor blog. Ben de bu etrafı çoktan kuşatılmış yeşilliğin varlığını, Gezi'den sonraki en büyük direniş hareketi sayesinde öğrendim. Gittim. Defalarca gittim, destek olmaya çalıştım, belgelemeye çalıştım. Aşağıda anlatmaya çalışacağım...Validebağ Gönüllüleri ve diğer bazı topluluklar organize olmuş. Gezi Direnişi bize çok şey öğretmişti, bazı şeyler burada hemen uygulamaya alınmış. Yemekler imece usulü, çevrede oturan insanlar evinde pişirip de getiriyor, kimileri burada hazırlanıyor.


Çocuklar unutulmamış. Canları sıkılmasın, gündem onlar için fazla kasvetli.

İmza toplanıyor bir yandan. Ne işe yarayacak bilmiyoruz ama. Yine de hak-hukuk belki tecelli eder diye işte, buranın olduğu gibi kalmasını isteyen vatandaşlar inşaat yapılmasın diye haklarını kullanıyor.

*****
Onların demir parmaklıkları filan var. Böyle barikat filan örmüşler:

Bizimkiler gitar çalıyor. Müzik, hani ruhun gıdası:

Barikatların arkası boş değil üstelik, kolluk kuvvetlerini de getirmişler:

Bizimkiler halay çekiyor, hem ısınmak için hem motivasyon olsun:

Eh kolluk kuvvetleri halaydan filan anlamıyor, onların eğitim aldığı dil farklı biraz:

Olsun, bizde müziğin başka türleri de var. Çay var hem, taze demlenmiş, sıcak:

*****
Bir kaç basın mensubu fotoğrafçı ile tanışıyorum birkaç gündür gide gele. Vatandaşın birisi caminin dikileceği araziyi görmüş. Sizi oraya götüreyim diyor. Ayrılıyoruz bir süre.

Mevsim yağmurları, çamur yollar filan döne dolaşa gidiyoruz. Barikatların ardında atı alan üsküdarı geçmiş sanki? Temeli kazmışlar bile:

*****
Bir kaç gündür gidemedim direniş mahalline. Kasım oldu takvim. Ancak fırsat geçiyor elime. Önceki gece hararetli geçmiş. Kolluk kuvvetleri uslu durmamış pek. Bu direnişçi gözüne biber gazı kapsülü isabet ettiğini söylüyor:

Temelin atıldığı yere gidiyorum. Çoktan beton dökülmüş:

Tel örgüler filan muntazaman duruyor. Polis de dikelim başına 3-5 tane. Neme lazım çapulcular inşaattan demiş memir çalar.

Barikatlardan bahsetmiş miydim?

İstanbul'da olanlar yetmez gibi bir de Yırca'dan kötü haberler geliyor. Bilmem kim holding vatandaşın zeytinliğine göz dikmiş, santral yapacakmış. Buradaki arkadaşlar oraya gidemiyor zaten burayı bırakıp ama gönüller bir. Akşam oluyor, o bilmem kim holdingin binasına doğru bir yürüyüş:

Kitle geliyor sözkonusu binanın önüne. Fakat bizden önce gelenler olmuş. "Emredersiniz amirim."

...

*****
Olsun be diyoruz, olsun. Ne yapalım, onurumuz var bizim. Diğer şeyler sizin olsun diyoruz...

Yorumlar