Elmanın Kilosunun 1 “mo” Olması Sorunsalı

Evet arkadaşlar. Böyle bir sorunsal var. Bilmeyen, unutan varsa diye hatırlatarak başlıyorum ki, son bi kaç yıldır Japonca çalışan birisiyim. “Bi kaç yıldır” demek, çalışmazsanız, kullanmazsanız pek çok şeyi unutabilme ihtimalinin hala var olduğu, ancak, bazı (temel) şeylerin de bilinç altından kesinlikle çıkmayacağı anlamına geliyor diye düşünüyorum.

Malum, bir ara hükümet olaya el koydu, “Vatandaş, bu ülkenin parasının uluslararası bir sembolu, işareti, simgesi niye yok?” dedi. Sonra artık kim tasarladı, ne oldu bilmiyorum, bir gün bi’ de baktık, TL’nin simgesi kamuoyuna açıklandı. Sonrasında bir tartışma çöplüğü yine aldı gitti. Yok ters çevirince Ermeni parası oluyor, içinde RTE yazıyor, yok işte, yan yatırınca nanik yapıyor filan.
Elma Kilo 1 mo. Pardon, 1 lira.


Hayır abi. Bütün bu tartışmalara -biraz geç de olsa- son noktayı koyuyorum izninizle. TL’nin işareti, basbaya Hiragana “mo” karakterine benziyor. Nasıl benziyor? İşte şöyle benziyor: yukarıdaki resme bakınız. Esnaf, elmanın kilosunun1 lira olduğunu söylüyor yanına çizdiği karakterle. Bir de şuna bakınız:


Şimdi, elinizi vicdanınıza koyup bi bakın, pazarcı amcanın yazdığı karakter ile bu yukarıdaki karakter benzemiyor mu?
Hmm… Tamam, ikna olmadınız. Bu sarımsak etiketi de mi benzemiyor?

Peki ya bu karpuz? Bu da mı gol değil, bu da mı kelek? Basbaya “Tane 2 mo” yazıyor. :(

Peki dostum, sen biraz uçmuşsun. Evet. Lan hayır. Ne uçması? Kaç senedir bu harfi yazıyorum ben. Sen kendine bak. Benim kafam yerinde pek ala. Zaten uçsa canıma minnet… Neyse.

İşte böyle bir sorunsal var arkadaşlar. Bunu da burada paylaşayım dedim. Dertleşelim, açılalım dedim. Baya bildiğin も işte... Yani aslında bilgisayar fontu olarak bakıldığında pek de benzemiyorlar:

Peki ben niye benzetiyorum? Çünkü el yazısı faktörü karakterleri benzer kılıyor da ondan. Canı isteyen yukarı dönsün, fotoğraflara baksın. Zaten Japonca も’yu da elle yazsak, iyice ayırt edilemez oluyorlar. Bu sorunsal benim için daha bir süre devam edecek gibi? Yakında, etiketi yazmayan ürünlere, “abi hıyar kaç mo?” diye sorup, esnaf dayağı yerim diye korkmuyor da değilim.

Yorumlar