Bisiklete Parça Takıp Sökmece

Evet evet, aslında söküp takmak diyoruz biz ona, ama öyle kullanırsam cümle düşük oluyor. Bakın arkadaşlar, günümüz liberal ekonomi düzeninde bütün uğraşlar için (ama bütün hepsi için) sahip olmanız gereken ekipmanları kapsayan bir seviye sistemi (giriş seviyesi... diye başlar gider) vardır. Üreticilerin elinde daima en iyisini sürekli yapacak kapasite de olmasına rağmen, satış devamlılığını sağlamak gerektiği için bu böyle olmak zorundadır.

Bu sistemin bizi bugünlük ilgilendiren kısmı ise bisiklet parçaları. Komponent diyenine de rastlamak mümkün. Önceki yazılarımda belirttiğim üzere Salcano Astro 241v model bisikletim var. Biliyorsunuz. Sanki bütün yaz mevsimini yarışlara katılarak geçirecekmişim gibi, ben de bu seviye arttırma sisteminin kurbanı olup parça değiştirme furyasına kapıldım. Üst fotoğraf aslında en son yaptığım değişikliklerden birisi ama yazı başlığına uygun olsun diye en başa koymak istedim. Şöyle bir bakıyorum da, neredeyse bütün Nisan ayını bisikleti söküp takarak geçirmişim.


İlk olarak değiştirmesi çok tecrübe gerektirmeyen soft parçalar ile işe başladım. Orijinal sele ve sele borusunu fotoğraftaki ürünler ile güncelledim. WTB Silverado sele çok şık oldu doğrusu.

Sonraki adımda ise gidonu değiştirdim. Bana sorarsanız flat gidon her daim daha iyi görünüyor. Yay şeklinde olan gidonlar, ne bileyim, biraz şey.
Amoeba Scud karbon alaşım gidon
İşte elciktir, sayaçtır gibi aksesuarları sayarsak bu yazı bitmez arkadaşlar zaten. Bu güncellemelerden 1 hafta kadar sonra, bu kez niyeti bozup mevcut 24 vitesin bana yetmeyeceğine ikna olarak (!!) 27'li sisteme geçmeye karar verdim. Tabi ki öyleydi. Yoksa Esenler yokuşunu çıkmak  oldukça zordu ve Kordonun bir ucundan diğerine gitmek çok vakit alıyordu, değişiklik zorunluydu yani...

Bunun üzerine bisiklet forumlarında harcadığım mesailer sonucunda bulduğum 2. el parçaları satın alarak 9'lu Deore sisteme geçtim.Aynakol ise Deore LX aslında. Bunun dışında bütün set Deore oldu. Ayrıca ilk fotoğrafta görülen Alexrims jant. Onu XT göbek ile oldukça ucuza denk getirdim. Sanırım ön-arka set olmadığı için ucuza satıyordu satıcı ama çok da sorgulamadım.


Bisikletimdeki en lüks parça bu oldu açıkçası. Bana sorarsanız arka göbeğin sağlam olması gerçekten de ihtiyaç sınıfına girebilir. Zira kaldırımlardan inip çıksanız bile totonuz arkada olduğu için (ve amortisör olmadığı için) arka jantın akordu çok kolay kaçabiliyor. XT bu bağlamda güzel oldu.

Son olarak aşağıdaki gibi bir görüntü ortaya çıktı.

Çok daha sportif ve albenili olduğunu düşünüyorum, bilmem siz ne düşünürsünüz...