Kampüste Japon Konserleri

Selam blog. 

Arayı uzun ettik yine. Malum sömestr tatili ve kış. Kışları benim pek sesim çıkmaz, o yüzden yazmıyorum (yazacak bir şey yapmadığım için de olabilir). Neyse, düşündüm de aslında derleme bir gönderi oluşturabilirim. 

ÇOMÜ Japonca Bölümü kendine has ayrıcalıkları olan bir bölüm. Ayrıca ülkede Japonca denilince hatrı sayılan bir duruşu var. Böyle olunca da, ülkede Japonya veya Japonlarla alakalı bir etkinlik varsa, yolu Çanakkale'ye de düşüyor. Ben de bizim bölüm öğrencileri arasında fotoğrafa merakıyla nam salmış olduğum için, böyle gecelerde sahne yakınlarında mevzileniyorum.

Uzun lafın kısası, ÇÖMÜ Eğitim Fakültesi, Süleyman Demirel Konferans salonunda (SKD) tanık olduğum bazı konserlerden çektiğim birkaç fotoğraf paylaşmak istedim. Tabi sahne loş ve Sony a100 bundan pek hoşlanmıyor ama olduğu kadarıyla çekmeye çalıştım.

*****

Ikuko Kawai Konseri, 9 Mart 20102010 yılının Türkiye'de Japon Yılı ilan edilmesiyle gerçekleşen etkinliklerden birisi. Sanırım bir önceki gün de Ankara'da Japon Büyükelçiliğinde aynı ekip sahne aldı. Ve aslında sadece Ikuko Kawai konseri değildi.

Öncesinde ünlü soprano Satomi Ogawa'yı dinlemiştik:

Ikuko Kawai ise sonra çıkmıştı.

Kawai aslında tek değildi. Kendisine piyanoda Sachiko Kawai eşlik ediyordu:

Marimba adlı benim ilk defa dinlediğim çalgıda ise Nanae Mimura vardı:

Güzel bir etkinlikti.

*****
Trio Miyazaki Konseri, 27 Eylül 2011


Türkiye'de Japon Yılı Etkinliklerinin sonbahara kalan kısmıyla devam etmekteyiz. Hem okul sezonu yeni açılmıştı. Hadi biz alışığız neyse ama  hazırlık sınıfına yeni başlayan bebeler de bölümde ne olup ne bittiğine dair fikir edinsinler diye güzel bir zamana denk geldi bence.

Trio Miyazaki aslında safkan bir Japon topluluğu değil görüleceği üzere. Keman sanatçısı Manuel Solans ve akordeon sanatçısı Bruno Maurice, Fransızlar. Bu sayede olay çok daha renkli oluyor. 

Zira Bruno Bey harbiden renkli bir kişilikti ve bazı genç kızlarımız baya etkilendi (konser bitince CD imzalatma, fotoğraf çekme vs. görmeniz lazım.
Bruno Maurice

Solans ise kemanı coşturmuştu:

Japonların geleneksel çalgısı koto. Ve trio'ya ismini veren de aslında Meiko ablamız:
Meiko Miyazaki
Velhasıl, bu da öyle keyifli gecelerden bir diğeriydi bizim için.

*****

Sizzle Ohtaka ile Üsküdar'a Gider iken, 7 Ekim 2010


Ootaka Shizuru veya Sizzle Ohtaka. SDK'nın ful çektiği bir başka etkinlik. Bakın Sizzle Hanım görüp görebileceğiniz en sıra dışı Japonlardan birisi. Zaten kıyafetlerine bakınca bile kabaca fikir sahibi olabilirsiniz. 

Kendisi bir şeyleri karıştırıp sentez yapmaya bayılıyor. Bu bağlamda 2008 Yılında Türk müzisyenlerle çalışarak "Serenade" albümünü çıkardı. Albümde İstanbul için bestelediği şarkı da var, yarı Japonca yorumuyla Üsküdar'a Giderken de var. 


Ayrıca aslen Azeri halk türküsü olan Aygız'a da bir akor vermiş ki sormayın. Bu özel akşamda da kendisine Türk müzisyenler eşlik etti:

Bu da öyle bir geceydi işte. 

*****

ÇOMÜ Japonca Öğretmenliği bölümü, hep dediğim gibi, gerçekten ayrıcalıklı bir bölüm. Kendi içinde bir başka fakülte zaten bana kalsa özerklik verilsin diye imza toplayacağım... Tamam abi, dersler zor biraz, işte hocalar kasıyor filan ama bu bölümde okuduğum için kendimi şanslı sayıyorum diğer yandan da...

Yorumlar